KEHL DİTİB MERKEZ CAMİİ

 

Karlsruhe / Kehl DİTİB Merkez Camii´nin temeli 2007 yılında atılmış olup hayırseverlerin yardımlarıyla,  2010 yılında tamamlanarak, tüm kısımları ile hizmete sunulmuştur.

 

Türk mîmârî tarzında çift minareli ve kubbeli inşâ edilen Kehl DİTİB Merkez Camii´nin müezzin mahfili, minber, mihrap ve kürsü Türk mermer işçiliğinin güzel örneğini sunar. Caminin kubbe ve iç tavan kısımları hat ve tezyinat ustaları tarafından şekillendirilmiştir.

 

Fransa sınırında Kehl  şehrinde yer alan Merkez Camii, Baden Württemberg eyaletinin en güzel ibadethanelerinden biri olup, özel yapım biri büyük, sekiz tane de küçük avize ile aydınlatılmaktadır.

 

Caminin toplam arsa büyüklüğü 2116 m² olup, bunun 450 ’sine cami inşâsı oturtulmuştur. 100 bayan ve 250 de erkek cemaat kapasiteli olan camide cuma ve bayram namazlarında 500-600 kişi ibadet etmektedir.

 

Kehl DİTİB Merkez Camii, yönetim kurulu odası, kütüphanesi, lokali, mutfak, gençlere yönelik salon, dershane, 26 araçlık otopark ve değişik hizmet birimleriyle ferah ve geniş bir alanda hizmet vermektedir. Çocuklara, gençlere ve yetişkinlere yönelik düzenlenen çeşitli toplantılar ve sohbetlerle birlikte, yetişkin bayan, erkek ve kız çocuklarına Kur´an-ı Kerim ve temel dini bilgiler dersleri verilmektedir. Ayrıca, düğün, sünnet, mevlid vb. programlara da ev sahipliği yapan cami, cemaat için ikinci adres durumunda olup, ferahlatıcı ve göz doldurucu bir mekana sahiptir.

 

Almanya´nın Fransa sınırında yer alması sebebiyle her ülke vatandaşlarına hizmet veren Kehl  DİTİB Merkez Camii´ni kuruluşundan bugüne kadar onbin civarında ziyaretçiyi misafir etmiştir.

 

 

 

Kehl DİTİB Merkez Camii İletişim Bilgileri

Ulaşım Adresi

Hafen str. 1/A, 77694

Telefon

0785178695

Faks

07088028

Mail

ditib.kehl.camii@gmail.com